poniedziałek, 29 stycznia 2018

Jak rozpoznać kłamstwo


Kłamanie jest jedną z podstawowych umiejętności społecznych i pomaga nam funkcjonować w społeczeństwie. W mniejszym lub większym stopniu do kłamstwa zdolni jesteśmy wszyscy. Jak rozpoznać kłamcę? Zapraszamy do lektury!


Badania
Pierwsze badania dotyczące tego, która strefa mózgu aktywuje się podczas kłamania zostały przeprowadzone zaledwie 16 lat temu i wykazały, że najbardziej aktywują się wówczas płaty czołowe. Inne badania zaś wykazały, że kłamanie łatwiej przychodzi kobietom. Wynika to z faktu, że posiadają one większe umiejętności społeczne i werbalne w związku z czym kobieta szybciej wymyśli kłamstwo i będzie ono wiarygodne. Generalnie najczęstsze powody kłamstwa to miłość lub chęć uniknięcia kary lub zyskania nagrody. Mówi się także, że kobieta najczęściej kłamie aby sprawić komuś przyjemność, podczas gdy mężczyzna najczęściej kłamie, aby pokazać się w lepszym świetle.

Rodzaj wysyłanych przez kłamcę sygnałów zależy od rodzaju osobowości oraz umiejętności zapanowania nad ciałem – powstrzymaniem lub wywołaniem konkretnych jego reakcji. Introwertyk będzie zachowywał się inaczej niż ekstrawertyk, a agent służb specjalnych lub policyjny negocjator będzie posługiwał się wachlarzem wyuczonych technik i zachowa zimną krew kontrolując swoje reakcje.

Jak rozpoznać, że facet kłamie?
Popularne i stereotypowe sygnały niewerbalne to brak kontaktu wzrokowego, nieszczery uśmiech (grymas ust i bezemocjonalne spojrzenie), drapanie się po głowie, za uchem, zasłanianie lub dotykanie jakiejś części twarzy, głęboki oddech, zabawa włosami i zwiększona częstotliwość mrugania. Wielu kłamców nadużywa słów potwierdzających ich prawdomówność: prawdę mówiąc, szczerze mówiąc, przyrzekam, mówię prawdę itp.
Należy zwracać uwagę na tzw.niespójność między wygłaszanymi słowami a ciałem (zmarszczone czoło podczas miłosnej deklaracji, komunikat „Jestem szczęśliwy” i przeczące potrząsanie głową oraz pojawiający się z opóźnieniem uśmiech).

Musimy zdawać sobie sprawę, że dobry kłamca będzie znał te wszystkie „symptomy” i będzie wiedział jak je maskować - zachowa pokerową twarz, ukryje emocje i będzie kontrolował mowę ciała. Całe jego zachowanie będzie zdawkowe i zwięzłe, nie skrzyżuje rąk na klatce piersiowej i nie będzie miał problemu z utrzymaniem długiego i intensywnego kontaktu wzrokowego.

Najpewniejszą metodą na zdemaskowanie kłamstwa jest zdobycie większej wiedzy na dany temat, niż ta przedstawiona przez kłamcę i skonfrontowanie go z tym.

Jeśli zależy nam na dobrej relacji priorytetem musi być rozmowa, a czasem nawet konfrontacja i sprzeczka. Komunikacja i werbalizacja są milion razy lepsze dla związku, niż kłamstwo lub milczenie. Komunikujmy się zawsze z wyczuciem, empatią i szacunkiem. Traktujmy naszego rozmówcę tak, jak sami byśmy chcieli być traktowani.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz