środa, 1 sierpnia 2018

Ból podczas stosunku - co może być przyczyną


Kobiety odczuwają czasami ból podczas stosunku seksualnego, niektóre z nich sądzą, że to coś zupełnie normalnego. Jest jednak zupełnie inaczej, a ból odczuwany podczas seksu jest złym objawem. Bolesny stosunek to sygnał, jednak jeżeli sytuacja się nie powtarza i zdarza się jeden raz, nie powinno się mieć większych obaw. Zaalarmować powinien natomiast powtarzający się ból, który powinien skłonić kobietę do udania się do ginekologa. Jakie mogą być przyczyny bolesnych stosunków?

Nadżerka szyjki macicy


Ból w czasie stosunku, który pojawia się za każdym razem podczas zbliżenia, może być objawem rozwijającej się nadżerki szyjki macicy. Jeżeli nadżerka jest rozległa, a uszkodzenie błony śluzowej szyjki duże, może dochodzić nawet do krwawienia. To już bardzo niebezpieczny symptom, absolutnie nigdy nie należy go lekceważyć.

Stan zapalny pochwy


Sporo kobiet boryka się z nawracającymi stanami zapalnymi pochwy, które najczęściej są wywołane albo bakteriami, albo grzybami. Wilgotne środowisko pochwy sprzyja rozwijaniu się stanów zapalnych, które nieleczone, mogą prowadzić między innymi do bólu podczas stosunku. Nie należy lekceważyć świądu, pieczenia i upławów. Te odczucia zawsze wskazują, że zdrowie intymne kobiety nie jest w najlepszym stanie.

Stosunek seksualny zbyt szybko po porodzie naturalnym


Chociaż mówi się, że połóg trwa 6 tygodni, wcale nie oznacza to, że już po tych sześciu tygodniach można podjąć ponownie współżycie seksualne. Wiele kobiet będzie bowiem odczuwało duży ból, który wskazuje na to, że wewnętrzna tkanki nie zagoiły się jeszcze. Z seksem warto poczekać zatem troszkę dłużej.

Dyspareunia


Dyspareunia czyli silny ból podczas stosunku
, uniemożliwiający tak naprawdę wprowadzenie członka do pochwy, to jeszcze jeden z problemów mogących mieć związek z bolesnym stosunkiem. Dyspareunia może mieć charakter czysto organiczny, czyli być związana z uszkodzeniem tkanek. Może mieć również podłoże emocjonalne - ból odczuwany podczas stosunku ma wtedy  związek na przykład z lękiem przed niechcianą ciążą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz