Seks w ciąży jest możliwy, ale trzeba zwrócić uwagę na to by dziecku, jak i przyszłej matce nie stała się w jego trakcie krzywda. Seks w trakcie ciąży pozwala na utrzymanie gorącego uczucia między partnerami, a przyszłą mamę wprawia w lepsze samopoczucie. Wad tego rozwiązania tak naprawdę jest niewiele, o ile przyszła mama czuje się dobrze i lekarz nie zabroni jej takiej aktywności.
Do którego trymestru ciąży można uprawiać seks?
Jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza, seks można uprawiać nawet w trzecim trymestrze ciąży. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu partnerce odpowiedniej wygody.
Seks w pierwszym trymestrze
W pierwszym trymestrze seks jest całkowicie bezpieczny. Trzeba jednak uwzględnić to, że u kobiety pojawiają się wówczas dwie zasadnicze dolegliwości. Chodzi tutaj o mdłości powiązane z przemęczeniem oraz o nadwrażliwość piersi. W przypadku mdłości i przemęczenia odpowiednia będzie pozycja boczna. Gdy takie dolegliwości nie występują, można stosować pozycję na jeźdźca, przy czym partner musi pamiętać o tym, żeby w trakcie seksu nie pieścić piersi partnerki.
Seks w drugim trymestrze
W drugim trymestrze brzuszek przyszłej mamy jest już nieco większy. W czwartym miesiącu zwiększa się dodatkowo nawilżenie i ukrwienie pochwy, co sprawia, że orgazmy stają się niezwykle intensywne. Ze względu na zmiany w organizmie kobiety idealną pozycją w drugim trymestrze jest pozycja na pieska, podczas której partner może pieścić już piersi swojej partnerki (nie są już one tak wrażliwe).
Seks w trzecim trymestrze
Wbrew powszechnym opiniom trzeci trymestr ciąży także może być okresem aktywności seksualnej. Dużo tutaj zależy od samopoczucia przyszłej mamy. Jeśli jest ona w dobrej formie, doskonale sprawdzą się mało angażujące dla kobiety pozycje, takiej jak: pozycja boczna oraz pozycja, w której kobieta siada na biodrach swojego partnera.
Kiedy bezwzględnie należy unikać seksu?
Seksu w ciąży należy unikać w dwóch zasadniczych przypadkach. Przede wszystkim klasyczne kontakty seksualne powinno się wstrzymać wtedy kiedy ciąża nie ma prawidłowego przebiegu, a w szczególności gdy istnieje zagrożenie poronieniem bądź przedwczesnym porodem. Inny przypadek to taki, w którym po kontakcie seksualnym u kobiety występuje krwawienie, plamienie lub też dolegliwości bólowe brzucha.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz