Pierwsze przejawy zaborczości
Nieuzasadniona i słabo kontrolowana zazdrość to zwykle pierwszy sygnał alarmowy zaborczości w związku. Jeden z partnerów odczuwa wyraźnie, że sygnały zazdrości wysyłane przez drugą osobę są nieadekwatne do sytuacji. Zaborczy partner jest zazdrosny o kontakty nie tylko z płcią przeciwną, ale również zbyt krótką spódnicę, wyjście na basen z koleżanką lub w przypadku mężczyzn - o wymianę zdań z koleżanką z pracy. Zaborczość w związku i zazdrość idą ze sobą w parze i nigdy nie wolno lekceważyć pierwszy objawów zazdrości, które nie łechcą nas mile, ale wywołują opór i frustrację.
Jak radzić sobie z zaborczym partnerem?
Z biegiem czasu zaborczy partner ogranicza nam kontakty nawet z najbliższą rodziną i wmawia, że wszyscy dookoła próbują skłócić parę ze sobą. Jest zazdrosny o sukcesy zawodowe i najchętniej widziałby drugą osobę usługującą mu i żyjącą tylko na jego potrzeby. Zaborczość w związku bardzo łatwo jest zaobserwować - ponieważ czujemy, że jesteśmy ograniczani i nie jest nam z tym dobrze.
Jeśli wszystko w nas krzyczy, że taka relacja w związku nie jest prawidłowa - to na sto procent nie jest. Zaborczego partnera najlepiej po prostu się pozbyć bez sentymentów. Jeśli jednak mimo swojej zaborczości ma wiele dobrych cech, można z nimi walczyć. Czasem może pomóc szczera rozmowa. Innym razem trzeba go wziąć na sposób - ignorować jego próby zaborczości, robić swoje i konsekwentnie, nie bojąc się jego reakcji, tłumaczyć mu dlaczego nie pozwolimy sobie na takie ograniczenie swoich działań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz