poniedziałek, 2 lipca 2018

Jak działa zegar biologiczny



Chyba dla większości osób znane jest określenie "zegar biologiczny", najczęściej używa się go  w odniesieniu do kobiet, zwracając uwagę na to, że ich zegar biologiczny tyka coraz szybciej, mają zatem ograniczony czas na decyzję o zajściu w ciążę. Czym jest zatem zegar biologiczny kobiety oraz co warto o nim wiedzieć? Poniżej garść najważniejszych informacji dotyczących tego tematu.


Co to jest zegar biologiczny


Już od narodzenia ciało człowieka jest tak biologicznie zaprogramowane, że osiąga kolejne etapy rozwoju, tak naprawdę pomimo często niesprzyjających okoliczności i warunków. Nasz organizm to doskonała machina, w której ogromną rolę odgrywają hormony. To właśnie one zaczynają intensywnie wpływać na rozwój ciała człowieka, a na przestrzeni lat doprowadzają do dojrzewania płciowego. U kobiet pojawia się zatem miesiączka, co oznacza, że są one zdolne do zajścia w ciążę oraz urodzenia dziecka. Tego właśnie między innymi dotyczy tak zwany zegar biologiczny. Patrząc przez pryzmat biologii, już dwunastolatki są zdolne do zachodzenia w ciążę, co oczywiście absolutnie nie idzie w parze z ich rozwojem psychicznym i emocjonalnym - trudno wyobrazić sobie tak młodą dziewczynkę w roli mamy.

Coraz szybciej tykający zegar biologiczny


Wraz z dojrzewaniem, oraz pojawieniem się miesiączki, po kilku latach kobieta wchodzi w swój najlepszy okres pod względem kondycji fizycznej organizmu oraz jakości komórek jajowych, które każdego miesiąca są uwalniane przez któryś jajnik. Jednak ta doskonała passa nie trwa wiecznie. Już kobiety po trzydziestce mają dużo bardziej ograniczone możliwości zajścia w ciążę i utrzymania tej ciąży, niż kobiety po 20 roku życia. Im więcej lat - tym gorzej.

Kobiety po 40 roku życia mają jeszcze mniejsze szanse na zdrową ciążę, organizm powoli przechodzi bowiem w stan spoczynku jeżeli chodzi o aspekt możliwości rozrodczych. Zmiany hormonalne wpływają na to, że komórka jajowa nie jest uwalniana każdego miesiąca, zmienia się również  wygląd zewnętrzny kobiety. Zaczynają pojawiać się zmarszczki, siwieją włosy, skóra traci jędrność.

A zatem zegar biologiczny kobiety w rozumieniu jej możliwości do wydania na świat dziecka, zaczyna działać naprawdę bardzo szybko, już we wczesnych latach nastoletnich, aby po osiągnięciu kulminacyjnego momentu w wieku około 25 lat, sukcesywnie z roku na rok funkcjonować coraz gorzej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz